Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Charleston Demilune Accent Table
Traditional demilune accent table in maple veneers with a blue finish and one shelf for display or storage.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Inspired by the English heritage and charm of the coastal South, the Charleston Demilune Accent Table is offered in a semi-circle demilune shape with one fixed shelf, carved accents and subtly highlighted finish trim. Crafted of Maple Veneers, the piece is finished in Haint Blue, a soft color which can be found on the ceilings of porches and entryways, window shutters and doors brought to the American South more than 200 years ago from the Gullah folklore to keep “haints” or spirits from entering homes and dwellings.
Product Details
| Semi-circle demilune shapeOne fixed shelfCarved accentsFinish: Haint Blue: A soft blue color which can be found on the ceilings of porches and entryways, window shutters and doors. Inspired by Gullah folklore brought to the American South more than 200 ye | Yes |
|---|---|
| Finish | Haint Blue: A soft blue color which can be found on the ceilings of porches and entryways, window shutters and doors. Inspired by Gullah folklore brought to the American South more than 200 y |
| Levelers | Yes |
| Alternate Finish Items | 6750-50003-34 |
| Carton Height | 11.25 |
| Carton Length | 19.50 |
| Carton Weight | 99.00 |
| Carton Width | 37.25 |
| Clearance | 9.5 |
| Depth | 14.00 |
| Distressing | No |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Maple Veneers |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 24.875W x 10.25D x 17.875H |
| Style | Traditional/Formal |
| Width | 28.00 |
| Weight | 66 |
| Image Role Data | {“6750_50003_40_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6750_50003_40_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6750_50003_40_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Additional information
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 28 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Related products
Farmhouse Reimagined Bed Bench
Call for Pricing
Dockside Storage Trunk
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.