Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Nesting Tables
Set of two nesting tables in acacia veneers with starburst tops and a golden-brown textured metal frame. Smaller table tucks under the larger to save space.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Beautifully scaled and intricately designed, this pair of nesting tables are crafted of Acacia Veneers with a starburst veneer pattern on both tops in a medium natural wood tone and a textured metal frame in a golden brown. The smaller table slides underneath the larger table and has a starburst veneer pattern on both tops.
Product Details
| Carton Height | 26.50 |
|---|---|
| Carton Length | 21.75 |
| Carton Weight | 33.07 |
| Carton Width | 21.50 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Acacia Veneers with Metal Tubing and Metal Sheet |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 30 lbs (small table), 50 lbs (large table) |
| Width | 19.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 22.05 |
| Image Role Data | {“5903_80111_113_114_85_room”:[“Room Image 1″],”5903_80113_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5903_80113_85_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Additional information
| Weight | 22.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | 5903-80 & Commerce and Market |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
5903-80113-85
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Brown, Hooker Furniture, Medium Wood
Related products
Farmhouse Reimagined Bed Bench
Call for Pricing
Heartland Bed Bench
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.