Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Round Pedestal Accent Table
Round pedestal accent table with an 18th-century silhouette, pie-cut top, and fluted, beaded legs. Crafted with walnut veneers for a classic, traditional look.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
In a vintage 18th Century pedestal table design with pie-shaped top, this piece exudes character with classic fluted, beaded and flared legs.
Product Details
| Carton Height | 8.50 |
|---|---|
| Carton Length | 27.00 |
| Carton Weight | 39.60 |
| Carton Width | 33.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 26.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Walnut Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Style | Traditional/Formal |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Chopping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 26.46 |
| Image Role Data | {“500_50_828”:[“Room Image 1″],”CC388_SW_083_500_50_828_room”:[“Room Image 2″],”500_50_828_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”500_50_828_Silo_Top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Additional information
| Weight | 26.46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 26 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 500-50 & Commerce and Market |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
500-50-828
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Brown, Hooker Furniture, Medium Wood

Reviews
There are no reviews yet.