Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Melange Ground Perspective Credenza
Paldao and Oak veneer credenza with contrasting light, starburst door fronts. Three soft-close doors hide adjustable and fixed shelving, a 3-plug outlet, and a ventilated back for media storage.
With gravitas and organic elegance, the modern Ground Perspective Credenza is crafted of Paldao and Oak Veneers with a natural distressed dark wood finish on the base contrasting with a light natural wood finish on the door fronts. A starburst pattern on the door fronts adds flair. The three doors have soft-close hinges and magnetic door catches, and there’s one adjustable shelf behind each door and one fixed shelf. Media-friendly, the credenza has a 3-plug outlet behind the center door and a ventilated back panel.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three doors with soft-close hinges and magnetic door catchesStarburst veneer pattern on door frontsOne adjustable shelf behind each doorOne fixed shelfVentilated back panelPower supply behind center doorFinish: Natural distressed dark wood finish on base | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Center Shelf Opening | 21W x 15D x 8.75H |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 20.625W x 15D x 8.75H |
| Back Panel Description | Cable management, hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Carton Height | 36.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 262.00 |
| Carton Width | 75.00 |
| Center Base Panel Opening | 20W x 17D x 8.625H |
| Center Cabinet Opening | 20W x 17D x 18.25H |
| Center Wood Shelf Dimensions | 21W x 15D x .75TH |
| Center Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Clearance | 3.75 |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 66 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 3 |
| Height | 31.00 |
| Left and Right Base Panel Opening | 19.625W x 17D x 8.625H |
| Left and Right Cabinet Opening | 19.625W x 17D x 18.25H |
| Left and Right Wood Shelf Dimensions | 20.625W x 15D x .75TH |
| Left and Right Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Material Description | Paldao and Oak Veneers |
| Number of Shelves | 4 |
| Power Supply Type | FC-705 – 3 Plug Surface Mount with Child Safety Locks |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 71.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 225 |
| Image Role Data | {“628_85170_95_room”:[“Room Image 1″],”628_85170_95_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85170_95_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_85170_95_top”:[“Top Silo |
| Weight | 225 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 71 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.