Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Melange Terra Credenza
Modern media credenza in dark pine veneer with white doors and a metal base, featuring three soft-close doors with an adjustable shelf each. A ventilated back and 3-plug outlet behind the center door streamline media storage.
In a swanky inverted quadrangle shape, the casual modern Terra Credenza combines Pine Veneers with metal. The outside and top of the case has a dark wood finish, contrasting with white painted doors and a metal base. The three doors have soft-close hinges and magnetic door catches, with one adjustable shelf behind each door. There’s a ventilated back panel and 3-plug electrical outlet located behind the center door, making this credenza media-friendly. Rounded corners.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne adjustable shelf behind each doorVentilated back panelMetal baseRounded cornersPower supply located behind center doorFinish: Dark wood finish over pine veneers on exterior with white painted | Yes |
|---|---|
| 1st Row Center Shelf Opening | 20.5W x 15.5D x 12.5H |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 19.125W x 15.5D x 12.5H |
| Back Panel Description | Cable management, hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Carton Height | 38.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 247.00 |
| Carton Width | 76.00 |
| Center Base Panel Opening | 20.5W x 15.5D x 13.375H |
| Center Cabinet Opening | 20.5W x 15.5D x 26.875H |
| Center Wood Shelf Dimensions | 20.5W x 15.5D x .75TH |
| Center Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Clearance | 5.25 |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 16.75 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 40 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 3 |
| Height | 34.00 |
| Left and Right Base Panel Opening | 14.625W x 15.5D x 13.375H |
| Left and Right Cabinet Opening | 14.625W x 15.5D x 26.875H |
| Left and Right Wood Shelf Dimensions | 19.125W x 15.5D x .75TH |
| Left and Right Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Material Description | Pine Veneers and Metal |
| Number of Shelves | 3 |
| Power Supply Type | FC-705 – 3 Plug Surface Mount with Child Safety Locks |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Ventilation | Yes |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 214 |
| Image Role Data | {“628_85665_89_room”:[“Room Image 1″],”628_85665_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85665_89_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_85665_89_top”:[“Top Silo |
| Weight | 214 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 72 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.