Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Melange Esperanza Two-Door Chest
Two-door chest in walnut veneers with rattan, featuring raised gesso teal and gold swirled accents. Each door conceals an adjustable shelf for versatile storage.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Exciting and elegant, the Esperanza Two-Door Chest is inspired by Mid-Century Modern forms, updated with a vibrant 21st Century color palette. Raised gesso teal paint is accented with gesso gold paint in a swirled pattern for tactile beauty. Crafted of Walnut Veneers with rattan, the Esperanza has one adjustable wood shelf behind each door. Back panel is the same color as the top and sides.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 41.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 165.00 |
| Carton Width | 52.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | No |
| Height | 38.00 |
| Material Description | Walnut Veneers, Resin with Rattan |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 48.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 138.6 |
| Image Role Data | {“638_85451_45_room”:[“Room Image 1″],”638_85451_45_room2”:[“Room Image 2″],”638_85451_45_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85451_45_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Additional information
| Weight | 138.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 48 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Greens |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Related products
Magnolia Manor Vanity Stool
Call for Pricing
Farmhouse Reimagined Bed Bench
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.