Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
French Two Drawer Chest
French-style two-drawer chest in light gray with gold-leaf accents and cabriole legs. A compact 30 in. width adds elegant storage for bedrooms or entryways.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Graceful and romantic, this enchanting soft gray chest is offered in a vintage French style with exquisite design details like gold leafing, shapely cabriole legs and a gold-leaf ornamental keyhole escutcheon on each drawer. Crafted of Poplar Solids and Gold Leaf, it features two drawers and is a compact 30 inches wide.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 22.25W x 11D x 5.5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 22.25W x 11D x 5H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Carton Height | 33.75 |
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 104.80 |
| Carton Width | 34.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Gold |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 30.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Hardwoods and Gold Leaf with Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 125 lbs |
| Width | 30.00 |
| Wood Distressing Type | rub-through |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 80.5 |
| Image Role Data | {“500_50_887_inset1”:[“Detail Image 1″],”500_50_887”:[“Room Image 1″],”500_50_887room2”:[“Room Image 2”]} |
Additional information
| Weight | 80.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 30 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 500-50 & Melange |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Related products
Farmhouse Reimagined Bed Bench
Call for Pricing
Heartland Bed Bench
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.