Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Melange Koren Credenza
Credenza in light natural gray elm veneers with a faux concrete inset top and round gunmetal hardware. Three shelves offer storage, with distressed details for added texture.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
With grace and gravitas, the Koren Credenza is a striking focal point for any space. The credenza combines Elm Veneers in a lovely light natural gray finish with a faux concrete inset top and bold round hardware in a gunmetal color.
Product Details
| Six doorsOne adjustable wood shelf behind each pair of doorsVentilated back panel behind each pair of doorsWire accessibleFaux concrete inset top made of resinFinish: Light natural gray wood finishHardware: Large round hardwareDistressed Finished: Rasping | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 35.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 400.40 |
| Carton Width | 114.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Elm Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 110.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping and gouging |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 345.4 |
| Image Role Data | {“638_85444_95_room”:[“Room Image 1″],”638_85444_95_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85444_95_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Additional information
| Weight | 345.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 110 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.