Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Melange Zola Four-Door Credenza
Four-door credenza in elm, maple and black walnut with a natural case, gray diamond-pattern fronts, lucite pulls, and a silver metal base. Soft-close doors with adjustable shelves.
With its cosmopolitan flair and exquisite style, the Zola would be at home in a shop on Rodeo Drive – or in your living space. Crafted of Elm, Maple and Black Walnut, the case is finished in a natural color, while the front features a diamond pattern in contrasting gray tones, accented by jewelry-like Lucite pulls. A refined metal base in a silver finish creates the finishing touch. Four doors with soft-closing hinges, with one adjustable shelf behind both the center set of doors and the left and right doors.
Product Details
| Carton Height | 41.75 |
|---|---|
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 297.00 |
| Carton Width | 90.25 |
| Depth | 21.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 38.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Elm, Maple and Black Walnut Veneers with Metal Base |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 86.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 246.4 |
| Image Role Data | {“638_85316_LTGY_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85316_LTGY_detail”:[“Detail Image 1″],”638_85316_LTGY_room”:[“Room Image 1″],”638_85316_LTGY_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo |
| Weight | 246.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 86 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.