Limited Time Only: 10% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Unity Chest
Modern decorative chest with a sleek white exterior and contrasting magenta interior. Includes one interior shelf and antique pewter ribbon hardware.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Sleek and modern meets soft and soothing with the Unity Chest. Part of a curated collection to honor the spirit and courage of those diagnosed with breast cancer, the chest contrasts a creamy white exterior with a magenta-colored interior, accented by antique pewter ribbon-designed hardware. The two doors have soft-close hinges and one adjustable shelf behind each. Crafted of Maple Veneers, a portion of the proceeds from each chest sold goes to the Susan G. Komen Foundation.
Product Details
| Two doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne adjustable shelf behind doorsVented back panelMagenta colored interiorFinish: Sleek white exterior finish with contrasting magenta colored interiorHardware: Antique Pewter Custom Ribbon Designe | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Back Panel Material | MDF |
| Base Panel Opening | 41W x 15D x 12.75H |
| Carton Height | 39.50 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 265.00 |
| Carton Width | 49.75 |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 41.5 |
| Distressing | No |
| Height | 35.25 |
| Material Description | Maple Veneers and Resin |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 42W x 15.625D x 11.5H |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 46.00 |
| Wood Shelf Dimensions | 42W x 15.625D x 1.5H |
| Weight | 229 |
| Image Role Data | {“5000_85005_02_50004_63_room”:[“Room Image 1″],”5000_85005_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5000_85005_02_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”5000_85005_02_to |
Additional information
| Weight | 229 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 46 × 35.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Susan G. Komen |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
5000-85005-02
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Hooker Furniture, White, Whites/Creams/Beiges
Related products
Magnolia Manor Vanity Stool
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.