Limited Time Only: 10% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
David Pecan Leather Ottoman
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Experience ultimate comfort and unrivaled value with the David ottoman. Undeniably plush and grand in scale, David features a unique layered front rail, block wood legs and striking stitch details. Pair it with the matching chair or sectional for a completely coordinated look. Upholstered in a buttery-soft, protected top-grain leather, this ottoman is designed for everyday enjoyment and active lifestyles.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | David |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 907-72 |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 11.089 |
| Carton Weight | 45.000 lb |
| Product Weight | 45 lb |
| Motion Type | Stationary |
Additional information
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 36 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | David |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
About Flexsteel
Built on beliefs and values that have evolved over a century of manufacturing, Flexsteel is committed to craftsmanship, accountability, and leadership helping the company to grow and thrive. Design and construction go hand in hand to create comfortable, long-lasting furniture. Commitment to craft through the Blue Steel Spring, which has performed so consistently since its development, its design has not been changed much in 75 years.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.