Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Nora Fabric Ottoman
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Kick up your legs or use as additional guest seating with this stylish ottoman that matches perfectly with the Nora chair. Simple, clean lines, refined welt detailing, and square tapered wood legs offer a clean and tailored silhouette designed to fit in any living space.
Product Details
| Collection | Nora |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 7.70 |
| Carton Weight | 28 lb |
| Product Weight | 28 lb |
Additional information
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 29 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Nora |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
About Flexsteel
Built on beliefs and values that have evolved over a century of manufacturing, Flexsteel is committed to craftsmanship, accountability, and leadership helping the company to grow and thrive. Design and construction go hand in hand to create comfortable, long-lasting furniture. Commitment to craft through the Blue Steel Spring, which has performed so consistently since its development, its design has not been changed much in 75 years.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.