Limited Time Only: 10% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Stella Fabric Ottoman
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
The perfect elegant piece to set your feet atop, the Stella ottoman pairs perfectly with any of the other pieces in this group. A plush top cushion provides comfort with lasting support. Handcrafted with a durable frame and upholstered with careful detail, this ottoman is designed to last. Elevate your home with the chic style of Stella.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Stella |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | None (Woven Webbing) |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 7.70 |
| Carton Weight | 28 lb |
| Product Weight | 28 lb |
| Carton Volume | 7.700 |
| Carton Weight | 28.000 lb |
Additional information
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 29 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Stella |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
About Flexsteel
Built on beliefs and values that have evolved over a century of manufacturing, Flexsteel is committed to craftsmanship, accountability, and leadership helping the company to grow and thrive. Design and construction go hand in hand to create comfortable, long-lasting furniture. Commitment to craft through the Blue Steel Spring, which has performed so consistently since its development, its design has not been changed much in 75 years.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.