Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
42” Leg Desk
Versatile 42 in. leg desk in cherry veneers with a dark, distressed finish. Features a drop-front keyboard drawer and two utility drawers with a removable writing insert.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
As more homes merge living, working, dining and home school activities, multi-purpose pieces like this 42-inch leg desk that doubles as a sofa table, hall or bedroom table, are in demand. Blending function and fashion, it features a center drawer with drop-front for keyboard use, 2 utility drawers with one removable writing insert for use in either drawer and is crafted of Hardwood Solids and Cherry Veneers with distressing for a relaxed feel.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Center drawer with drop-front for keyboard useTwo utility drawers with one removable writing insert for use in either drawerKeyboard space: 18 1/4W x 15 1/2D x 2 1/2HKnee space: 24HFinish: Dark cherry finish with distressing.Distressed Finished: Cow-taili | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 9.45 |
| Carton Length | 37.40 |
| Carton Weight | 90.06 |
| Carton Width | 45.47 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 18.25W x 15.5D x 2.5H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Knee Space | 24H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 6W x 16D x 3H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 76.83 |
| Image Role Data | {“5085_10442_REVISED”:[“Room Image 1″],”5085_10442_inset2”:[“Silo Image 1″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”5085_10442_inset1″:[“Top Silo Image 1”]} |
Additional information
| Weight | 76.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 42 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 5085-10 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.