Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Burnham Junior Executive Desk
Transitional executive desk in Grey Mink alder veneers with dark bronze hardware, finished on all sides. Offers 7 drawers including locking file drawers, full-extension storage, and a removable writing slide and pencil tray.
With a soft modern and casual appeal, the Burnham Junior Executive Desk is crafted of Alder Veneers with knots in a Grey Mink finish accented by dark bronze knob hardware. This functional and versatile piece features 7 drawers, and the top left and right drawers are on full extension metal ball bearing slides with removable divider inserts. There’s one removable writing slide and one removable pencil drop-in that can be used on either side. The bottom drawers are locking file drawers with pendaflex filing systems and full extension metal ball-bearing slides. The desk is finished on all sides.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Seven drawersTop left and right drawers are on 100lb full extension metal ball bearing slides with removable divider inserts, one removable writing slide and one removable pencil drop-in that can be used on either sideBottom drawers are locking file drawe | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 13.375W x 19.875D x 2.25H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 13.375W x 19.875D x 3H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 13.375W x 27D x 9.5H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 60 lbs |
| Carton Height | 34.00 |
| Carton Length | 37.75 |
| Carton Weight | 339.50 |
| Carton Width | 67.25 |
| Depth | 34.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Dark Bronze |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.50 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 24.125W x 17.25D x 2.25H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Alder Veneers with Knots |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Sales Panel | HF-5921-GrayMink-SP |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Executive Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 64.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 296.52 |
| Image Role Data | {“5921_10660_90_detail”:[“Detail Image 1″],”5921_10660_90_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5921_10660_90_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”5921_10660_90_top”:[“ |
| Weight | 296.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 64 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Burnham & Work Your Way |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.