Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Castella Writing Desk
Writing desk with a scroll base and sun-washed rustic finish, featuring a center drop-front keyboard drawer. Two additional drawers include a removable writing insert, pencil tray, and adjustable dividers for organized storage.
Timeless design details and the exuberant scroll base infuse the Castella Writing Desk with emotion to inspire your best work, and the luminous refined rustic finish has the look of natural wood bathed in sunshine. This functional desk has three drawers including a center drawer with drop-front for keyboard use and two drawers with one removable writing insert and pencil tray for use in either drawer. Three slots with two removeable dividers in each drawer.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersCenter drawer with drop-front for keyboard useTwo drawers with one removeable writing insert and pencil tray for use in either drawerThree slots with two removeable dividers in each drawerFinish: Antique Slate: a mid-tone brown finish with a | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 14.50 |
| Carton Length | 39.25 |
| Carton Weight | 247.00 |
| Carton Width | 71.00 |
| Depth | 34.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 10W x 18.5D x 1.5H |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 29.625W x 18.5D x 1.875H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Knee Space | 43W x 25 1/8H |
| Material Description | Pecan, Quartered Walnut, Quartered Black Walnut, Quartered Ash and Maple Veneers and Resin |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 66.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, gouging, wormholes, chopping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 198.42 |
| Image Role Data | {“5878_10459_80_detail”:[“Detail Image 1″],”5878_10458_75511_80_room”:[“Room Image 1″],”5878_10459_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5878_10459_80_back_silo”:[“Silo Image 2”,”Sil |
| Weight | 198.42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 66 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Castella |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.