Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Commerce & Market Secretariat Secretary
38″ (96.5 cm) Home Office Commerce and Market Secretariat Secretary enriched by Clean Acacia Solids design elements, making it a distinctive interior accent.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
A retro, nostalgic silhouette is updated for today in the Commerce & Market Secretariat Secretary. Crafted of Clean Acacia Solids in a dark natural wood finish, it features a drop-down work surface, two pullout supports, one center drawer, two tray drawers inside the drop-front and two removable wood shelves inside the drop-front and wire management. Wood stretchers on the sides and back complement the slender legs with metal ferrules.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| One drop-down work surfaceTwo pullout supportsOne center drawerTwo tray drawers inside drop-frontTwo removable wood shelves inside drop-frontWire management with wood grommet that spins to conceal opening when not in useWood stretcherMetal ferrules on leg | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Base, Feet or Leg Material 1 | Steel Tube |
| Carton Height | 23.75 |
| Carton Length | 20.25 |
| Carton Weight | 103.00 |
| Carton Width | 40.50 |
| Depth | 17.00 |
| Distressing | No |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail and French Dovetail |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Height | 42.25 |
| Knee Space | 33.25W x 20D x 29.25H |
| Material Description | Clean Acacia Solids |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Style | Casual |
| Sub Type | Multi-Function Desks |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 38.00 |
| Weight | 90 |
| Image Role Data | {“7228_10017_85_detail”:[“Detail Image 1″],”7228_80138_85_10017_85_CC313_099_room”:[“Room Image 1″],”7228_10017_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_10017_85_back_silo”:[“Silo |
Additional information
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 38 × 42.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Related products
Allyson Park Writing Desk
Call for Pricing
Allyson Park Complete Desk Set
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.