Limited Time Only: 10% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Rhapsody Executive Desk
Executive desk with a chevron-veneer top and bonded-leather writing surface in a walnut rustic finish. Includes a drop-front keyboard drawer, utility storage, and two locking letter/legal file drawers.
Inspired by a French antique, the classic chevron veneer pattern on the top of the Rhapsody Executive Desk gives striking character to this stunning piece that is a worthy focal point for the office of any successful professional. A center bonded leather writing surface adds to the prestige. Functional elements include a center drawer with drop-front for keyboard use; two drawers with one removable writing insert and pencil tray for use in either drawer and three slots with two removable dividers in each drawer. Two utility drawers and two locking file drawers with Pendaflex letter/legal filing system.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Center bonded leather writing surfaceCenter drawer with drop-front for keyboard useKeyboard space: 25 5/8W x 20 1/2D x 2 3/4HTwo drawers with one removable writing insert and pencil tray for use in either drawer and three slots with two removable dividers | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 20.5D x 2H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 20.5D x 3.5H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 26.5D x 10.75H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 70 lbs |
| Carton Height | 33.75 |
| Carton Length | 43.50 |
| Carton Weight | 470.00 |
| Carton Width | 77.25 |
| Depth | 40.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 25.625W x 20.5D x 2.75H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Knee Space | 27 1/2W x 31 1/2D x 24 1/4H |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Pecan, Hickory, Ash, Black Walnut and Maple Veneers with Resin and High Quality Bonded Leather |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 74.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 418.88 |
| Image Role Data | {“5070_10563_inset2”:[“Detail Image 1″],”5070_10563_inset4”:[“Room Image 1″],”5070_10563”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5070_10563_inset3″:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”5 |
| Weight | 418.88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 74 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rhapsody |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.