Limited Time Only: 10% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Telluride 66” Writing Desk
66 in. writing desk with curved legs, carved leather inset panels, and nailhead trim in a rich black finish. Features a drop?front keyboard drawer and two utility drawers with removable dividers.
With a hunt country flair and pedigreed design details like curved legs with scroll motifs and carved leather inset panels with nail head trim, the Telluride 66-inch Writing Desk offers a stylish and functional work-from-home solution. Crafted of Cherry Veneers with leather and nail head trim, the black paint finish with reddish brown rub-through presents a rich menswear look. There’s a center drawer with drop front for the keyboard, and two utility drawers with removable dividers.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Bonded leather inserts on topCenter drawer with drop-front for keyboardTwo utility drawers with removable dividersKeyboard area: 27 1/8W x 19 1/8D x 2 3/8HKnee space: 54 1/2W x 24 1/8HFinish: Black finish over cherry veneers with reddish brown rub-through | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 9.00 |
| Carton Length | 40.50 |
| Carton Weight | 167.55 |
| Carton Width | 69.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 32.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 27.125W x 19.125D x 2.375H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Knee Space | 54 1/2W x 24 1/8H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 10.75W x 19.125D x 2.5H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Levelers | No |
| Material Description | Cherry Veneers with Leather, Nailhead Trim and High Quality Bonded Leather |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 66.00 |
| Wood Distressing Type | Rock, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 154.32 |
| Image Role Data | {“370_10_459_inset3”:[“Room Image 1″],”EC448_097___370_10_459”:[“Room Image 2″],”370_10_459”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”370_10_459_inset2″:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”] |
| Weight | 154.32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 66 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Telluride |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.