Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Melange Selleck Writing Desk
Semicircle writing desk with a two-tone look: light Oak veneer top over a shimmery silver-finished base. Modern contemporary design provides a spacious, user-friendly work surface for the home office.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Offering a two-tone finish in a semi-circle shaped desk design contrasting Oak Veneers in a light wood finish with a shimmery silver-finished base, the Selleck Writing Desk has a calming contemporary style and a user-friendly work surface.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 11.75 |
| Carton Length | 36.75 |
| Carton Weight | 143.00 |
| Carton Width | 80.00 |
| Depth | 30.75 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 34 |
| Distressing | No |
| Height | 29.75 |
| Material Description | Oak Veneers with Silver Leaf |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Clearance | 27 |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Dimensions | 74.25W x 28.5D x 2.875TH |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 74.00 |
| Weight | 110 |
| Image Role Data | {“628_10008_95_detail”:[“Detail Image 1″],”628_10008_95_room”:[“Room Image 1″],”628_10008_95_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_10008_95_back_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Back 3 |
Additional information
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.75 × 74 × 29.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Melange |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.