Limited Time Only: 10% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Tynecastle Writing Desk
Rustic writing desk with a criss-cross beam base and warm chestnut finish over figured alder veneers. Features a drop-front keyboard drawer, utility storage with dividers, and a writing slide with pencil tray.
With a rustic equestrian flavor, The Tynecastle Writing Desk has a criss-crossed beam-like base reminiscent of rafters in a barn, elevated by chunky feet. Crafted of Poplar Solids and Figured Alder Veneers, the desk is finished in a warm chestnut color. A center drawer with drop-front allows for keyboard use. Two utility drawers with 3 slots and 2 removable dividers in each drawer. One writing slide and one pencil tray for use in either drawer.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Center drawer with drop-front for keyboard useTwo utility drawers with three slots and two removable dividers in each drawerOne writing slide and one pencil tray for use in either drawerKeyboard space: 24W x 16 – 19D x 2 1/2HKnee space: 24 1/4HFinish: A w | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 15.88 |
| Carton Length | 37.25 |
| Carton Weight | 207.57 |
| Carton Width | 67.50 |
| Depth | 34.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Aged Copper |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.50 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 24W x 16D x 2.5H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Knee Space | 24 1/4H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 12.5W x 20D x 4H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Levelers | No |
| Material Description | Alder Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 64.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, rock, cow-tailing, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 178.02 |
| Image Role Data | {“TynecastleDrawerDetail”:[“Detail Image 1″],”5323_10459446466”:[“Room Image 1″],”5323_10459drawersidesilo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5323_10459visitorssidesilo”:[“Silo Image 2″,” |
| Weight | 178.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 64 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Tynecastle |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.