Limited Time Only: 10% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Home Office Brookhaven Lateral File
Two-drawer lateral file in warm cherry with metal ball-bearing slides for smooth operation. Locking drawers with Pendaflex letter/legal filing, levelers and an anti-tilt mechanism enhance safety and organization.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Stately, striking and stylish, the Brookhaven Lateral File is a class act that is packed with function. Timeless design details like a warm casual cherry finish and bronze-finished medallion-shaped ring-and-pull hardware combine with the storage features of two locking file drawers with a Pendaflex letter/legal file system on metal ball bearing slides, levelers and an anti-tilt mechanism.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two locking file drawers with Pendaflex letter/legal file system on metal ball bearing slidesAnti-tilt mechanismFinish: Distressed medium clear cherry finishDistressed Finished: Scratch antiquing, wormholes | Yes |
|---|---|
| Finish | Distressed medium clear cherry finish |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 2 |
| Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Assembly Required | No |
| Assembly Type | None |
Additional information
| Weight | 136.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 34 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Brookhaven |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Category: Office Storage
Tags: Brown, Hooker Furniture, Medium Brown, Office Storage

Reviews
There are no reviews yet.