Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Carson Leather Chair
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Carson’s traditional frame provide support and comfort while curved, gathered stitching on the arm pads offer a modern flair. Cozy up on Carson’s large seat and back cushion and be consumed by everlasting comfort.
Product Details
| Collection | Carson |
|---|---|
| Features | Removable Seat Cushion(s), Heavy-Thread Stitching, and Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 36.60 |
| Carton Weight | 103 lb |
| Product Weight | 103 lb |
Additional information
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 48 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Carson |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
About Flexsteel
Built on beliefs and values that have evolved over a century of manufacturing, Flexsteel is committed to craftsmanship, accountability, and leadership helping the company to grow and thrive. Design and construction go hand in hand to create comfortable, long-lasting furniture. Commitment to craft through the Blue Steel Spring, which has performed so consistently since its development, its design has not been changed much in 75 years.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.