Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Atlas Ocean Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Relieve pressure on your joints and experience seamless movement with the Atlas Power Lift Recliner with Power Headrest and Lumbar. Atlas literally rises to the occasion with a power lift mechanism you can access with a convenient hand wand. And further customize your recline with by independently adjusting the headrest, footrest and lumbar support. The wide, contoured sculpted seat, pad-over sloped arms and buried welt detail with heavy-thread cross-stitching add comfort and style. Atlas is comfortably built to last thanks to Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™, which offers firmness and flexibility as you sit.
Product Details
| Collection | Atlas |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Power Lift, Lay-Flat Mechanism, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 688-40 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Lift Recliners |
| Carton Volume | 20.794 |
| Carton Weight | 163.000 lb |
| Product Weight | 163 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
Additional information
| Weight | 163 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 35 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Atlas |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
About Flexsteel
Built on beliefs and values that have evolved over a century of manufacturing, Flexsteel is committed to craftsmanship, accountability, and leadership helping the company to grow and thrive. Design and construction go hand in hand to create comfortable, long-lasting furniture. Commitment to craft through the Blue Steel Spring, which has performed so consistently since its development, its design has not been changed much in 75 years.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.