Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Barnett Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Relax for hours at a time with a companion in the Barnett loveseat with console and power headrests and lumbar. Designed with your comfort in mind, this ergonomic loveseat offers Zero Gravity recline technology that gives you a sense of weightlessness. A convenient storage console with beverage holders gives you plenty of space to keep remotes and personal items within reach. Personalize your experience with an easy-to-access power control in either arm that allows both people sitting to independently adjust the recline, headrest and lumbar and find the best position to suit their preferences. And, with a USB charging port in the power controls, you won’t have to worry about keeping devices powered up. Additional enhancements include generously sized contoured seats and waterfall chaise that take pressure off your legs. Our DualFlex Spring technology offers a mix of firmness and flexibility as you sit and ensures that the recliner will stay comfortable for years to come. As you relax, enjoy refined design details including wide track arms with durable top-stitching and attractive welt trim. Premium top-grain leather ensures this loveseat will look good for years to come.
Product Details
| Collection | Barnett |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Console, Cup Holders, and Power Lumbar |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 030-54 and 030-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 4-5 |
| Carton Volume | 46.464 |
| Carton Weight | 303.000 lb |
| Product Weight | 303 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 303 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 77 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Barnett |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.