Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Mason Fabric Reclining Loveseat with Console
Get cozy in seating built for two with the Mason Reclining Loveseat with Console. A convenient center console gives you plenty of space to keep beverages close by and store remotes, magazines, eyeglasses and more. Adjust the recline with a handle-activated system accessible on both arms. Pad-over armrests provide generous forearm support, while high-divide back cushions take pressure off your head, neck and shoulders. Additional tufting takes pressure off your lower back. Our patented DualFlex Spring System™ bolsters the frame and ensures firmness and flexibility every time you sit, making Mason ideal for active and energetic families. Easy-to-clean fabric—available in over 250 style options—will hold up in busy living spaces.
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Features | Non-Power, 2-Cushion, Console, and Cup Holders |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 63.30 |
| Carton Weight | 243 lb |
| Product Weight | 243 lb |
| Weight | 243 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 79 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.