Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Moxy Fabric Loveseat
Cozy up with a loved one or claim it all for yourself with the Moxy loveseat that lets you personalize details for the perfect look and feel. Sleek track arms provide a contemporary vibe. Square tapered leg in a choice of three distinct wood finishes—Florentine, Valencia, or Urban Renewal—to complement any décor. The removable T-shaped seat cushions offer a distinctive look and added comfort. Sink into the ideal level of support with your choice of our luxury or plush cushions. Complete the look and showcase your lifestyle with hundreds of different fabric choices, including high-performance and sustainable textiles. Superior frame construction and our patented C-Flex Blue Steel Spring™ ensures your Moxy can be enjoyed for years to come.
Product Details
| Collection | Moxy |
|---|---|
| Features | 2-Cushion and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 37.60 |
| Carton Weight | 111 lb |
| Product Weight | 111 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 58 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Moxy |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.