Limited Time Only: 10% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Walter Coal Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Alluring modern style merges with motion technology in the Walter leather power reclining loveseat with power headrests. Featuring thin, pad-over sloped track arms, square tapered legs, and flat seats, Walter mirrors the look of stationary furniture while providing all the comfort of motion seating. Relaxation for two can be fine-tuned with an adjustable recline, powered headrests and extended footrests, while high, divided backs support shoulders. Convenient built-in ports keep devices charged. Upholstered in a high-quality, coal black leather, the Walter power reclining loveseat is designed for lasting beauty.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Walter |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 918-00 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 41.585 |
| Carton Weight | 264.000 lb |
| Product Weight | 264 lb |
Additional information
| Weight | 264 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 63 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Walter |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
About Flexsteel
Built on beliefs and values that have evolved over a century of manufacturing, Flexsteel is committed to craftsmanship, accountability, and leadership helping the company to grow and thrive. Design and construction go hand in hand to create comfortable, long-lasting furniture. Commitment to craft through the Blue Steel Spring, which has performed so consistently since its development, its design has not been changed much in 75 years.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
1125-60PH-91800
Category: Loveseats
Tags: Black, Flexsteel, Leather, Loveseats, Power, Power Headrest, Power Reclining

Reviews
There are no reviews yet.