Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Arlo Fabric Power Recliner with Power Headrest
Get all the comfort of a powered recliner in a design that looks like high-end stationary seating with the Arlo Power Recliner with Power Headrest. Distinctive triple-divide back cushions have a tailored look and keep your head, neck and lower back supported. A contoured seat with chaise pad takes pressure off your legs as you sit, while rounded pad-over track arms keep your forearms comfy. When you’re ready to lay back and relax, you can independently adjust the headrest and recline using a convenient power control on the arm. There’s also a built-in USB charging port in the power control, so you don’t have to worry about your devices dying. Durability is guaranteed with our patented DualFlex Spring System™, which provides firmness and flexibility and ensures that your recliner will stay supportive for years to come. Choose from over 250 fabric options to create a look that’s all your own.
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 162 lb |
| Product Weight | 162 lb |
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.