Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Arlo Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Whether you’re watching TV or taking a nap, the Arlo Power Recliner with Power Headrest and Lumbar has all the support you need for a relaxing night in. Using the power control in the arm, you can seamlessly adjust the headrest, lumbar and recline and dial in the right level of comfort to suit your mood. A USB charging port built into the power control keeps devices powered up and ready to go. Distinctive triple-divide back cushions have a tailored look and keep your head, neck and lower back supported. And a contoured seat with chaise pad takes pressure off your legs as you sit, while rounded pad-over track arms keep your forearms comfy. Enjoy a balance of firmness and flexibility with our patented DualFlex Spring System™, which enhances the recliner’s durability. With over 250 options of stylish fabrics to choose from, you can create an aesthetic that will elevate your living space.
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Motion Type | Power |
| Control Type | Control Type 4-5 |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 162 lb |
| Product Weight | 162 lb |
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.