Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Arlo Fabric Power Reclining Sofa
Kick back with the kids or stretch out solo with the Arlo Power Reclining Sofa. When you’re ready to recline, one touch of the power control with USB charging port on either arm gets you into the comfort zone. Pull-tufted, triple divide back cushions bolster your head, neck and lower back, and have a refined look that will elevate the look of your living space. Rounded pad-over track arms support the forearms, and a contoured seat with seat chaise pad takes the pressure off your legs. Top it off with our patented DualFlex Spring System™ that ensures a pleasing mix of flexibility and firmness as you sit, and you’ve got a power reclining sofa that’s built to last. Choose from over 250 options of our easy-to-clean fabrics to upholster a sofa that will suit your style and look great for years to come.
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Power, 3-Cushion, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 74.01 |
| Carton Weight | 360 lb |
| Product Weight | 360 lb |
| Weight | 360 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.