Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Arlo Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Kick back and relax in a luxury leather reclining sofa that looks and feels good with the Arlo Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar. Using power controls in both arms, you can independently adjust headrests, recline and lumbar support, finding the perfect position for each person sitting on the sofa. USB charging ports built in the power controls make it easy to keep devices powered up. Enjoy the comfort of ergonomic design features including pull-tufted, triple-divide back cushions that cradle your head, neck and lower back and give the sofa a distinctive look. Contoured seats with chaise pads take pressure off your legs, while rounded pad-over arms cushion your forearms. An ideal mix of firmness and flexibility comes from our DualFlex Spring System™, which also ensures the sofa will stay comfy for years to come. Make this sofa your own by choosing from more than 50 leather or leather match options, offering a high-end look that will last for years to come.
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Power, 3-Cushion, Power Headrest(s), Power Lumbar, and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Control Type 4-5 |
| Carton Volume | 78.20 |
| Carton Weight | 294 lb |
| Product Weight | 294 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.