Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Clive Clove Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Treat yourself to superior comfort with the Clive Power Reclining Sofa with Power Headrest and Lumbar. Lofty and eye-catching with its heavy thread stitching and a channeled back cushions, this clove brown fabric sofa delivers premium in comfort with pillow pad arms, a high-density seat cushions, and extended footrests to accommodate taller users. The power button allows you to independently adjust the headrest, footrest and lumbar support on each end seat. Lay-flat recline allows you to recline back and stretch out for a snooze. And with Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system at the heart of each seat, this sofa is built for lasting, everyday use.
Product Details
| Collection | Clive |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Power Lumbar, and Lay-Flat Mechanism |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 374-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 51.909 |
| Carton Weight | 319.000 lb |
| Product Weight | 319 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 319 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 88 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Clive |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.