Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Mason Fabric Power Reclining Sofa
Perfect for active families, the Mason Power Reclining Sofa offers comfy seating that’s built to last a lifetime with our DualFlex Spring System™. Using a power control on either of the arms, you can independently adjust the recline and headrests to dial in your ideal level of support. Keep devices powered up with USB charging ports built into both power controls. Enjoy superior ergonomics from high-divide back cushions that take pressure off your head and neck and tufting designed to cushion your lower back. Mason is upholstered in durable, cleanable fabric that’s available in over 250 style options to complement the dĂ©cor in any living space.
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and 3-Cushion |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 73.00 |
| Carton Weight | 271 lb |
| Product Weight | 271 lb |
| Weight | 271 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 91 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.