Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Mustang Rust Leather Power Sofa with Power Headrest
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Infuse your living space with a touch of Western charm with the Mustang power reclining sofa with power headrests. Inspired by the rugged elegance of cowboy boot designs, this sofa features intricately stitched details along the arms that enhances its distinctive character. With power reclining and headrest support that adjusts independently, you can customize your relaxation experience. Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system ensures enduring support and durability. Upholstered in rich, rust brown premium leather, this sofa brings both style and comfort to your home, creating a warm and inviting atmosphere.
Product Details
| Collection | Mustang |
|---|---|
| Features | 3-Cushion |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 729-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 58.897 |
| Carton Weight | 297.000 lb |
| Product Weight | 297 lb |
Additional information
| Weight | 297 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 84 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Mustang |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
About Flexsteel
Built on beliefs and values that have evolved over a century of manufacturing, Flexsteel is committed to craftsmanship, accountability, and leadership helping the company to grow and thrive. Design and construction go hand in hand to create comfortable, long-lasting furniture. Commitment to craft through the Blue Steel Spring, which has performed so consistently since its development, its design has not been changed much in 75 years.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.