Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Boheme Flanders Square Cocktail Table
Square cocktail table with sculpted legs and a White on Linen finish that mimics a plaster wall. The plastered surface provides protection and a smooth feel.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
With a romantic Belgian flair, the sculptured, shaped legs of the Flanders Square Cocktail combine with a Grain Sack white finish applied over linen to give the textural appeal of a plaster wall. The plaster surface provides protection and is smooth to the touch.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 19.00 |
| Carton Length | 43.75 |
| Carton Weight | 85.80 |
| Carton Width | 43.75 |
| Depth | 40.00 |
| Distressing | No |
| Height | 16.00 |
| Material Description | Hardwoods and Linen |
| Metal Distressing | No |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 52.8 |
| Image Role Data | {“5750_80114_MTL_80112_LTWD_55476_LTWD_room”:[“Room Image 1″],”5750_80112_LTWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5750_80112_LTWD_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Additional information
| Weight | 52.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 16 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
5750-80112-LTWD
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Cocktail & Coffee Tables, Cream, Hooker Furniture, Whites/Creams/Beiges

Reviews
There are no reviews yet.