Limited Time Only: 10% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Commerce & Market Round Cocktail Table
40″ (101.6 cm) Commerce and Market Living Room Commerce & Market Round Cocktail Table highlighted with Clean Acacia Solids design elements, bringing a subtle decorative character.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
A chic modern take on a classic silhouette, the Commerce & Market Round Cocktail Table is crafted of Acacia Solids in a dark natural wood finish revealing color and grain variances for organic beauty. There’s a tray-top design with subtly curved legs. Tray top is not removable.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 6.25 |
| Carton Length | 41.00 |
| Carton Weight | 52.91 |
| Carton Width | 44.50 |
| Depth | 40.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 26 |
| Distressing | No |
| Height | 18.00 |
| Material Description | Clean Acacia Solids |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 40.00 |
| Weight | 36.38 |
| Image Role Data | {“7228_85065_89_80105_89_room”:[“Room Image 1″],”7228_80105_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80105_89_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”7228_80105_89_top”: |
Additional information
| Weight | 36.38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
7228-80105-89
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Brown, Cocktail & Coffee Tables, Dark Wood, Hooker Furniture

Reviews
There are no reviews yet.