Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Parkcrest Round Cocktail Table
Round cocktail table with an aged copper top and forged dark metal base for rustic modern style. A sturdy metal coffee table centerpiece for casual living rooms.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Rustic modern goes bold with the Parkcrest Round Cocktail Table, combining an aged copper top with a forged metal base in a dark finish for an earthy and casual appeal.
Product Details
| Alternate Finish Items | 6050-80111-GRY |
|---|---|
| Carton Height | 21.00 |
| Carton Length | 38.00 |
| Carton Weight | 85.00 |
| Carton Width | 38.00 |
| Depth | 35.00 |
| Distressing | No |
| Height | 18.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Aged Copper Tops and Metal Bases |
| Metal Distressing | No |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 170 lbs |
| Width | 35.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 77 |
| Image Role Data | {“5527_80111_116_COR_room”:[“Room Image 1″],”5527_80111_COR_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5527_80111_COR_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Additional information
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 × 18 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Browns |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Parkcrest |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
5527-80111-COR
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Brown, Browns, Cocktail & Coffee Tables, Hooker Furniture
Related products
Summerville Rectangular Cocktail Table
Call for Pricing
Heartland Rect Ceiling Tile Cocktail Table
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.