Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Melange Atlantis Cocktail Table
Modern coffee table with a painted tempered glass top, raffia-wrapped exterior and white plinth base. Casters add mobility; pale, beach-inspired tones create a serene look.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Serene and stylish with a spa-like color scheme, the modern Atlantis Cocktail Table has a large rectangle shape, rounded corners, a painted tempered glass top, raffia-wrapped exterior and white plinth base. The top is painted in a creamy white tone, and the raffia wrap is in a pale blue tone inspired by Caribbean beaches.
Product Details
| Carton Height | 21.00 |
|---|---|
| Carton Length | 41.00 |
| Carton Weight | 121.00 |
| Carton Width | 58.00 |
| Depth | 37.00 |
| Distressing | No |
| Feature Filter | Casters |
| Glass Insert Dimensions | 50.875W x 33.875D x .125TH |
| Height | 17.00 |
| Important Use Information | We are not responsible for damage to carpets, rugs or other makes and models of flooring caused by caster use. |
| Material Description | Tempered Glass, Raffia and Casters |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 54.00 |
| Weight | 75 |
| Image Role Data | {“628_80452_453_55067_02_room”:[“Room Image 1″],”628_80452_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_80452_02_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”628_80452_02_top”:[“T |
Additional information
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 54 × 17 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Melange |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
628-80452-02
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Cocktail & Coffee Tables, Gray, Hooker Furniture, Whites/Creams/Beiges

Reviews
There are no reviews yet.