Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Retreat Pole Rattan Cocktail Table
59″ (149.9 cm) Living Room Retreat Pole Rattan Cocktail Table enriched by Oak and Maple Veneers with Rope, making it a distinctive interior accent.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Inspired by tropical getaways, the Retreat Pole Rattan Cocktail Table is a mixture of natural materials in a laid-back, versatile design. Crafted of Oak and Maple Veneers with Rope accents at the joints, the table is finished in Black Sand, transparent by design to showcase the unique grain patterns of the wood veneer. Finished on all sides, the table has two self-closing drawers, lower stretchers on all sides and is accented by textured, pewter-colored “T” pulls.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Rectangle shapeTwo self-closing drawersFinished on all sidesRope accentsFinish: Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beache | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Ta |
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 60 lbs |
| Alternate Finish Items | 6950-80210-80 |
| Carton Height | 22.75 |
| Carton Length | 32.00 |
| Carton Weight | 123.64 |
| Carton Width | 62.00 |
| Depth | 29.50 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 25.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 57 |
| Distressing | No |
| Drawer Dimensions | 25.75W x 15.5D x 2H |
| Drawer Handle Finish | Soft pewter |
| Drawer Handle Material | Metal alloy |
| Height | 18.50 |
| Material Description | Oak and Maple Veneers with Rope |
| Number of Drawers | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6950-BLK-SAND-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 59.00 |
| Weight | 82.28 |
| Image Role Data | {“6950_80210_213_99_SS117_03_080_CC117_080_room”:[“Room Image 1″],”6950_80210_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_80210_99_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”] |
Additional information
| Weight | 82.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 59 × 18.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
6950-80210-99
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Black, Cocktail & Coffee Tables, Dark Wood, Hooker Furniture
Related products
Heartland Round Ceiling Tile Cocktail Table
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.