Limited Time Only: 10% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Archives Console Table
Slim console table with a Classic Walnut veneered top and contrasting black base, ideal for entryways or behind a sofa. Two-tone design lends refined, traditional style.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
The Archives Console Table combines modern functionality with classic design. Featuring a two-tone finish, this narrow rectangular table showcases a Classic Walnut finished top and a contrasting black finished base. Its slim profile makes it perfect for entryways, hallways, or behind a sofa, offering a refined elegance with a timeless look. This console table is the perfect balance of style and practicality, enhancing any living space.
Product Details
| Carton Height | 39.25 |
|---|---|
| Carton Length | 19.25 |
| Carton Weight | 123.00 |
| Carton Width | 88.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 15.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 31.75 |
| Height | 34.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Figured Quartered Walnut Veneer |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 84.00 |
| Weight | 101 |
| Image Role Data | {“6123_85185_89_6123_50004_99_room”:[“Room Image 1″],”6123_85185_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6123_85185_89_silo1″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2″],”6123_85185_89_top” |
Additional information
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 84 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archives |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.