Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Chapman Mixed Media Console Table
Mixed-media console table with a hand-hammered forged pewter base and gray faux shagreen top. Slim 16.5 in. depth suits narrow spaces.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
A hand-hammered forged pewter base, stretcher and inlay and a faux Shagreen-wrapped top come together to create an eclectic, mixed-media piece in the Chapman Mixed Media Console Table, inspired by downtown urban living.
Product Details
| Carton Height | 35.25 |
|---|---|
| Carton Length | 19.75 |
| Carton Weight | 123.00 |
| Carton Width | 83.25 |
| Depth | 16.50 |
| Height | 32.25 |
| Material Description | Metal and Faux Shagreen |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 80.25 |
| Weight | 76 |
| Image Role Data | {“6033_80110_113_151_94_50003_94_50001_00_CH7115_001_CH1628_room”:[“Room Image 1″],”6033_80151_94_room”:[“Room Image 2″],”6033_80151_94_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6033_80151_ |
Additional information
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 80.25 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.