Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Westwood Console Table
Modern console table in a textured alabaster plaster white finish over wood veneers, with an open storage area and clean rectangular lines. A refined accent for contemporary living spaces.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Enhance your contemporary home with the Westwood Console Table. Crafted with a textured alabaster plaster white finish and an open storage area, this rectangle-shaped table combines form and function effortlessly. Its minimalist design and light tones provide a perfect addition to modern living spaces, exuding understated sophistication.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Carton Height | 37.75 |
|---|---|
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 201.00 |
| Carton Width | 75.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Height | 32.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Wood Veneers |
| Shelf Opening | 67.5W x 13.25D x 27.5H |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Dimensions | 71.75W x 17.75D x 2.25TH |
| Width | 72.00 |
| Weight | 128 |
| Image Role Data | {“6133_85007_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6133_85007_02_silo2″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2″],”6133_85007_02_top”:[“Top Silo Image 1″],”6133_85007_02_straight_silo”: |
Additional information
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Westwood |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
6133-85007-02
Category: Console Tables
Tags: Console Sofas, Cream, Hooker Furniture, Whites/Creams/Beiges
Related products
Heatherbrook Console Bar Table
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.