Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Retreat Pole Rattan Console
73 1/2″ (186.7 cm) Living Room Retreat Pole Rattan Console enriched by Oak and Maple Veneers with Rope and Resin, making it a distinctive interior accent.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
With the sublime vibe of an island oasis, the Retreat Pole Rattan Console is crafted of Oak and Maple Veneers in a Bamboo motif and accented by rope. X-design stretchers on the back and sides distinguish the piece, along with the Black Sand finish, transparent by design to showcase the unique patterns of the wood veneer. Featuring three self-closing drawers, the console is finished on all sides. Levelers included.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersX-design on back and sidesRope accents and bamboo motifFinished on backFinish: Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the sh | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Ta |
| Levelers | Yes |
| Alternate Finish Items | 6950-80171-80 |
| Carton Height | 41.00 |
| Carton Length | 22.50 |
| Carton Weight | 139.00 |
| Carton Width | 76.75 |
| Center Drawer Dimensions | 20.75W x 13.25D x 2H |
| Clearance | 29.5 |
| Depth | 19.25 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.375 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 68.125 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Height | 36.00 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 21.25W x 13.25D x 2H |
| Material Description | Oak and Maple Veneers with Rope and Resin |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-6950-BLK-SAND-SP |
| Style | Casual |
| Width | 73.50 |
| Weight | 112 |
| Image Role Data | {“6950_80171_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_80171_99_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6950_80171_99_top”:[“Top Silo Image 1”],”6950_80171_99_straight |
Additional information
| Weight | 112 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 73.5 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Related products
Heartland Console Bar Table
Call for Pricing
Heatherbrook Console Bar Table
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.