Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Commerce & Market Open Ended End Table
24″ (61 cm) Commerce and Market Living Room Commerce & Market Open Ended End Table enriched by Acacia Solids and Metal Tube, making it a distinctive interior accent.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
In a dynamic blend of shape and materials, the Open Ended Table combines a pewter metal frame with a planked-wood motif in a natural medium wood finish with distressing and visible knots. The curved design has one fixed shelf and measures 24 inches W by 22 inches D.
Product Details
| Carton Height | 27.50 |
|---|---|
| Carton Length | 24.50 |
| Carton Weight | 49.60 |
| Carton Width | 26.25 |
| Depth | 22.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 20 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.00 |
| Material Description | Acacia Solids and Metal Tube |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 20W x 12D x 7H |
| Shelf Weight Capacity | 35 lbs |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 60 lbs |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Cutter Marks |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 33.07 |
| Image Role Data | {“7228_80206_85_detail”:[“Detail Image 1″],”7228_80184_206_207_85_room”:[“Room Image 1″],”7228_80184_206_207_85_room2”:[“Room Image 2″],”7228_80206_85_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 Angle |
Additional information
| Weight | 33.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 24 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Related products
Dockside End Table
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.