Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
St. Armand Rectangular End Table
Rectangular end table with a distressed black acacia top, airy brushed metal base, and a single drawer with a finger pull.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Casual rustic meets industrial chic in the St. Armand Rectangular End Table, combining an airy metal base and stretchers in a brushed metal finish with a top crafted of Acacia Solid Wood in a distressed black finish with a finger pull opening on the single drawer.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Alternate Finish Items | 5601-80114-LTWD |
| Carton Height | 10.75 |
| Carton Length | 31.00 |
| Carton Weight | 48.50 |
| Carton Width | 23.50 |
| Depth | 27.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 14.875W x 17.875D x 2.625H |
| Drawer Handle Finish | Brushed Pewter |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 24.50 |
| Material Description | Acacia Solids with Round Metal Tube and Metal Sheet |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Drawers | 1 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 20.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 41.89 |
| Image Role Data | {“5601_80110_112_115_114_151B_BLK_room”:[“Room Image 1″],”5601_80114_BLK_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5601_80114_BLK_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”5601_ |
Additional information
| Weight | 41.89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 20 × 24.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Related products
Summerville End Table
Call for Pricing
Heartland Drawer End Table
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.