Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Archives Raffia End Table
Square end table wrapped in raffia with woven-cane details and a Flax finish. A fixed lower shelf offers handy storage for living room essentials.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
The Archives Raffia End Table combines natural textures with elegant design. Wrapped in raffia and featuring woven-cane details, this square-shaped table offers a refined Flax finish that adds depth and character. Complete with a fixed shelf for additional storage, this end table is perfect for complementing living spaces that blend casual comfort with structured elegance, making it a versatile piece for any room.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Carton Height | 32.25 |
|---|---|
| Carton Length | 30.00 |
| Carton Weight | 115.00 |
| Carton Width | 30.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 26.00 |
| Height | 26.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Wood and Raffia |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 25.875W x 25.875D x 18.625H |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 26.00 |
| Weight | 71 |
| Image Role Data | {“6123_80110_05_80113_05_room”:[“Room Image 1″],”6123_80113_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6123_80113_05_silo2″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2″],”6123_80113_05_top”:[“To |
Additional information
| Weight | 71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 26 × 26 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archives |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
6123-80113-05
Category: End tables
Tags: Brown, End Tables, Hooker Furniture, Whites/Creams/Beiges
Related products
Summerville End Table
Call for Pricing
Heartland Drawer End Table
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.