Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Retreat End Table
29 1/2″ (74.9 cm) A refined piece inspired by Oak Veneers design elements, designed to complement modern spaces.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
The Retreat End Table has a tranquil personality with a modern twist. Simple, clean lines are in a chunky square shape with rounded corners and interlocking block-style legs. Crafted of Oak Veneers, it is finished in the sand-colored Dune, transparent by design to reveal the unique grain patterns of the wood veneer. One lower fixed shelf.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 15.50 |
| Carton Length | 28.25 |
| Carton Weight | 93.72 |
| Carton Width | 37.00 |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Shelves | 1 |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Shelf Opening | 19.75W x 24D x 18.25H |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Dimensions | 25.5W x 24D x 1.875TH |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 29.50 |
| Weight | 80.08 |
| Image Role Data | {“6950_10446_80210_413_80_SS117_03_080_CC117_080_room”:[“Room Image 1″],”6950_10446_80413_410_SS117_03_080_CC117_080_room”:[“Room Image 2″],”6950_80413_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 A |
Additional information
| Weight | 80.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 29.5 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Related products
Modern Farmhouse Splay Leg Round End Table
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.