Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Vineyard Row Wine Barrel End Table
22″ (55.9 cm) Living Room Vineyard Row Wine Barrel End Table enriched by Pecky Hickory Veneers with Resin, making it a distinctive interior accent.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Capture the essence of the Napa Valley lifestyle with the Vineyard Row Wine Barrell End Table. The 22-inch-round table is inspired by a rustic wine barrel and has two doors with soft-close hinges, magnetic catches and one adjustable wood shelf behind doors, along with rustic, hammered accents. Crafted of Pecky Hickory Veneers, it is finished in Sonoma, a light-and-airy color reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region.
Product Details
| Two doors with soft close hinges and magnetic catchesOne adjustable wood shelf behind doorsRound shapeWine barrel designRustic, hammered metal accentsFinish: Sonoma: a light and airy vibe, reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region.Hardware | Yes |
|---|---|
| 1st Row Shelf Opening | 13.75W x 12.75D x 9.5H |
| Base Panel Opening | 13.75W x 20D x 10H |
| Carton Height | 30.25 |
| Carton Length | 26.00 |
| Carton Weight | 88.00 |
| Carton Width | 26.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 2 |
| Height | 25.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers with Resin |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 22.00 |
| Wood Distressing Type | Bleaching, chiseling, drawknife, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 66 |
| Image Role Data | {“6952_80115_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_50000_80_55478_80_80115_80_80310_80_room”:[“Room Image 2″],”6952_80115_80_80211_80_room”:[“Room Image 3″],”6952_80115_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Si |
Additional information
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Related products
Summerville End Table
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.