Limited Time Only: 10% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Graham River Leather Power Sliding Chair
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
A true innovation, Graham is the ultimate in versatility and gliding comfort. The first of its kind to bring intricately customizable power gliding to the market, this collection is luxury reengineered. The Graham Power Sliding chair has an adjustable seat that can be controlled easily with a power button. This sleek, transitional style that keeps any space on trend. For the pinnacle of customizable comfort, look no further than Graham.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Graham |
|---|---|
| Features | Power, CloudLux Cushion(s), and Big & Tall |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 712-73 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 46.130 |
| Carton Weight | 159.000 lb |
| Product Weight | 159 lb |
Additional information
| Weight | 159 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 47 × 52 × 39 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Graham |
| Features | Customizable, Leather, Power |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
About Flexsteel
Built on beliefs and values that have evolved over a century of manufacturing, Flexsteel is committed to craftsmanship, accountability, and leadership helping the company to grow and thrive. Design and construction go hand in hand to create comfortable, long-lasting furniture. Commitment to craft through the Blue Steel Spring, which has performed so consistently since its development, its design has not been changed much in 75 years.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.